Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Transformace brownfieldu: Žitný mlýn
Architekt: Martin Šenberger, Romana Šteflová | mar.s architects
Architekt exteriéry: Linda Obhlídalová | LONOCO architekti
Materiály: obkladový cihlový pásek klinker, typ NFP.Pacific pearl (28), červené klinker cihly na odvětrávanou fasádu
Realizace: 2022–2025
Ocenění: BIG SEE Architecture Award 2026 – Winner

Konverze industriálního dědictví v místo pro každodenní život
Areál bývalého Žitného mlýna v Boršově nad Vltavou prošel proměnou z industriálního brownfieldu v obytný soubor na břehu řeky. Místo s téměř dvousetletou historií, úzce spjaté s řekou Vltavou a průmyslovou výrobou, bylo proměněno v rezidenční soubor, který zachovává silnou paměť místa a zároveň jej otevírá novému využití a přirozeně láká k pobytu.
Návrh ateliéru mar.s architects pracuje s principem reuse: zachovává historické silo, správní budovu i paměť místa, zároveň je doplňuje dvěma novými bytovými domy s celkovou kapacitou 83 bytů. Celý areál však nabízí víc než jen byty – vzniklo centrální náměstí s původní Francisovou turbínou, stromořadím a kavárnou. Na něj navazuje kultivovaný parčík se zelení, dětským hřištěm a prvky pro cvičení. Celek tak rozšiřuje kvalitu bydlení směrem k volnému času i komunitnímu životu a vytváří přirozené místo pro setkávání.
Architektura v dialogu s krajinou a veřejným prostorem
Architektonické řešení pracuje nejen s kontrastem starého a nového, ale i s napojením na okolní krajinu. Zachované industriální objekty – včetně dominantního sila – doplňují novostavby, které jasně artikulují současnou vrstvu projektu. Důležitým prvkem se stává prostor mezi domy: obnovený náhon, nové pěší vazby a především přístup k řece posouvají projekt za hranici běžného rezidenčního developmentu.
Dřevěné molo na břehu Vltavy přirozeně vybízí k zastavení – ať už jde o krátký odpočinek, setkání s přáteli nebo třeba neformální piknik. Areál tak nabízí jedinečnou kombinaci loftového bydlení, industriální estetiky a bezprostředního kontaktu s přírodou.
Cihlové materiály jako spojující prvek
Materiálové řešení nových vstupů citlivě reaguje na industriální kontext a zároveň ho rozvíjí současným jazykem. Moderní přístavba využívá béžový klinker pásek NFP Pacific Pearl (28), který přináší lehkost a subtilnější výraz v kontrastu k původním robustním konstrukcím.
Druhá novostavba u řeky pracuje s odvětrávanou fasádou z červených klinker cihel, čímž navazuje na historickou režnou architekturu mlýna. Tento konstrukční princip zároveň přináší funkční benefity v podobě dlouhodobé trvanlivosti, ochrany nosné konstrukce i přirozeného cirkulace vzduchu a odvodu vlhkosti. Fasáda není pouze homogenní plochou – pracuje i s drobnými detaily, jako jsou místy perforované partie a průhledy z cihel, které odlehčují hmotu a vytvářejí jemnou hru světla a stínu. Kombinace těchto materiálů umožňuje čitelně odlišit nové zásahy, aniž by narušily celkovou kontinuitu místa. Cihla zde funguje nejen jako odkaz na minulost, ale i jako prostředek, který pomáhá vytvářet dlouhodobě udržitelnou, autentickou atmosféru bydlení na pomezí města a krajiny.
Kromě exteriérů se naše materiály promítly i v interiérech, kde je v některých částech použit cihlový obklad ze série Retro, která se vyznačuje vzhledem starých cihel – Retro.VB.Utah.
Použité materiály:














