Úvodní strana Články Klinker dlažba (nejen) kolem bazénu

Zpět na výpis

Klinker dlažba (nejen) kolem bazénu

16.4.2018

Pokud stavíte dům nebo již v domě bydlíte, je zahrada nepochybně jedním z důvodů, proč jste se rozhodli právě pro bydlení v domě místo v bytě. Věnujme ji proto také pozornost a energii, kterou si zaslouží. Plot, dlažba, zeleň a vodní plochy - to vše je jeden velký celek, který dotváří celý dům.

Právě nám začíná období, kdy se zahrada probouzí a přichází ideální čas na úpravy a zkrášlování okolí domu. Pokud patříte k těm, kteří preferují vlastní koupání a budete bazén stavět nebo opravovat, zpozorněte. Přinášíme vám originální tipy a neokoukanou inspiraci pro řešení dlažby kolem bazénu a v zahradě.

Co je klinker?
Pálenou hlínu využívá lidstvo už tisíce let. Ve své nejkvalitnější novodobé podobě nese jméno klinker. Přinášíme vám ho v několika podobách – jako cihlovou dlažbu pokládanou do štěrkového lože a keramickou dlažbu do lepidla. Oba typy jsou pálené z kvalitních hlín za vysokých teplot, díky čemuž jsou velmi odolné a především stálobarevné. Svou oblíbenost si klinker získal díky své trvanlivé kráse a extrémní odolnosti, a to nejen v Čechách, ale hlavně v Německu, kde se také vyrábí.

Kterou dlažbu vybrat?
Při výběru se stačí řídit vzhledem – obě varianty dlažby jsou totiž vhodné do zahrady i k bazénu díky svým vynikajícím vlastnostem, které vám detailněji popísujeme níže. Vyberte tedy podle toho, která barva a struktura se vám líbí více a která se lépe hodí k celému domu.

Klinker dlažba má rustikálnější vzhled, je velmi pevná a jednotlivé dlaždice jsou podobné klasickým cihlám. Dostupná je v tloušťce 40 mm, 45 mm a 52 mm. Tloušťka 40 mm je určena na pochozí plochy, tloušťka 45 mm je již vhodná jako pojezdová pro osobní automobily, takže se často využívá pro příjezdové cesty. Tloušťka 52 mm je již pro vozidla nad 3,5 tuny a používá se především pro veřejně využívaná místa.

Keramická dlažba má hladší, ale přesto protiskluzný povrch a nabízí rozmanité doplňky v podobě rohových tvarovek, soklů apod. Dostupná je ve 4 základních barvách a množstvím dalších odstínů na objednávku.

Ať už se vám více líbí keramická dlažba nebo klinker dlažba, ve výběru nemůžete udělat chybu. Zvolte barvu a povrch, který se vám více líbí. Každá z variant nabízí paletu barev inspirovaných přírodou od světlých odstínů až po tmavé. Barva vzniká přímo během výpalu změnou teploty a díky přírodním příměsím a je probarvena naskrz celou cihlou/dlaždicí.

U klinker dlažby navíc nabízíme speciální „ostařelou“ kolekci Keratique. Výjimečný charakter dlažby Keratique podtrhne šarm celé zahrady, a to ať už je celý koncept bydlení tradiční nebo moderní.


 

Už nemusíte volit mezi přírodním materiálem a technickými vlastnostmi - klinker nabízí oboje.
Cihlová klinker dlažba je totiž extrémně odolná, a přesto v harmonii s přírodou. Jak je to možné?

Dlažba se vyrábí ražením pod velkým tlakem a následně se během výpalu teplota dostane takřka až na bod tání směsi, takže se její póry zacelí a vypálená dlažba je velmi málo nasákavá. Díky tomu dobře odolává kyselému prostředí, otěru, UV záření a dalším povětrnostním vlivům. Navíc se případné nečistoty nedostanou do hloubky, takže lze v případě potřeby povrch snadno očistit (například vysokotlakým čističem). Samozřejmostí je mrazuvzdornost dlažby a s tím související odolnost vůči posypové soli.

✓ Odolnost vůči chloru, soli a slabším kyselinám.

✓ Pevnost - klinker dlažba o tloušťce 45 mm je 4x pevnější než betonová 80 mm.

✓ Stálobarevnost – cihlová dlažba je probarvená naskrz celou hmotou, barva je vypálena během celého procesu výroby, takže časem nevybledne jako dobarvovaná betonová dlažba.

✓ Všestranné využití – klinker dlažba je pohledová z pěti stran, takže ji lze použít na okraje chodníčků, schody a další detaily.

✓ Odolnost proti skluzu a oděru – keramická dlažba třída R11 a klinker dlažba třída U3 a má cca 20x menší abrazivitu než betonová dlažba.

✓ Mrazuvzdornost zaručuje dlouhou trvanlivost obou typů dlažeb.

✓ Bezúdržbovost – nečistoty se u klinker dlažby nedostanou přes póry do hloubky, takže se nešpiní jako například betonová dlažba. Běžné nečistoty smyje déšť, v případě potřeby lze snadno omýt vysokotlakým čističem. Dlažba také není náchylná na zašpinění od pneumatik.

Díky těmto vlastnostem se klinker stává bezúdržbovou dlažbou s krásně sytými barvami po celý život. Jak můžete i vidět při porovnání betonové dlažby a klinker dlažby na frekventovaném chodníčku u obchodního centra, kde pokládka probíhala současně, viz. foto:

Zaujala vás naše dlažba? Neváhejte se nám ozvat, rádi vám poradíme s výběrem, zdarma zaměříme a zpracujeme cenovou nabídku a doporučíme ověřenou stavební firmu.

Z celé nabídky více než 400 variant máme aktuálně skladem 1 500 m2 různých barev ihned k dispozici, takže se můžete s prvními jarními paprsky již opalovat na vyhřáté cihlové dlažbě.

Důkaz místo slibů:

Rozhodli jsme se naše klinker dlažby otestovat. Jak obstojí cihlová a betonová dlažba při znečištění motorovým olejem a při styku s kyselinou citronovou? Udělali jsme dva jednoduché testy, které odhalí silné a slabé stránky obou typů dlažby.

Test č. 1: Působení citronu na dlažbu po dobu více než 12 hodin

Nechali jsme přes noc na betonové a klinker dlažbě plátek citronu. Co jsme ráno našli?

Dlaždice na začátku testu:

Začátek testu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dlaždice po 12ti hodinách působení:

Detailní obrázek:

Pokud máte zájem zhlédnout celé video z testu, máme pro vás zrychlenou verzi zde: 

 

Test č. 2: Vylitý motorový olej na betonové a klinker dlažbě

Dlažbu často využíváme na příjezdových cestách, parkovištích nebo v garáži, s čímž souvisí občasné nehody s únikem motorového oleje nebo jiných provozních kapalin. Do nasákavé betonové dlažby se olej nebo jiné nečistoty rychle vsáknou a z jejich povrchu je už nedostanete ani technickým benzínem. Betonová dlažba je tak často flekatá a zašedlá. Ale co klinker dlažba? Rozhodli jsme se ji pro vás otestovat a celý proces jsme samozřejmě zdokumentovali.

Foto z procesu testu

Takže jak se zbavit skvrn? Na klinker dlažbě stačí použít jar nebo můžete snadno očistit technickým benzínem. Jak jsme si ověřili, z betonové dlažby se skvrny dostávají již těžko a ani po omytí jarovou vodou a následně technickým benzínem skvrny nezmizely.

Dlaždice druhý den po očištění a úplném vyschnutí:

Dlaždice druhý den po očištění a úplném vyschnutí

Celé zrychlené video z našeho testu si můžete pustit zde: 

Naši nabídku dlažeb a dalších cihlových výrobků naleznete na našich webových stránkách www.klinkercentrum.cz nebo „na živo“ na našich vzorkovnách v Kostelci nad Orlicí a Brandýse nad Labem.

Máte zájem o další informace nebo chcete poradit s výběrem? Neváhejte nám napsat na email na info@klinkercentrum.cz nebo kontaktujte naše obchodní zástupce:

Aneta Krüger

obchodní zástupce pro Prahu

+420 724 360 811 | kruger@klinkercentrum.cz

Jan Beneš

obchodní zástupce pro severní, východní, střední Čechy a Vysočinu

+420 602 423 247 | benes@klinkercentrum.cz

Ing. Jiří Machka

jednatel / obchodní zástupce pro jižní a západní Čechy

+420 725 045 714 | machka@klinkercentrum.cz

Ing. Tomáš Chlapík

obchodní zástupce pro Moravu a Slezsko

+420 602 599 883 | chlapik@klinkercentrum.cz

 

Zpět nahoru